ИЗИДА остава Сирија

Пентагон верува рани

Пентагон пријавени повредени во Сирија на четири Американски лица. Последен пат на АМЕРИКАНСКИТЕ сили имаат зголемено активно работење во оваа држава, се обидува да постигне… →

Јуни 23, на границата меѓу Сирија и Јордан формирана «italiana», кој беше околу 60 илјади бегалци, изјави арапски јазик канал Ал Џезира. Според Меѓународниот Комитет на црвениот крст, луѓето се најдоа без извор на вода, храна и медицинска нега по Јорданската власти ја затвориле границата.

Тоа се случи на следниот ден по Сирискиот бомбаш-самоубиец, наводно, член на «Исламска држава» (ИГ, е забранета во Русија), дувна и самиот до заедно со автомобилот на граничниот премин во областа на Lukban. Убиени се шест вработени на гранична служба на Јордан и 14 други лица беа повредени. На истиот ден на Министерството за одбрана прогласи граничната област со Сирија и Ирак контролирани од страна на ИЗИДА, затворени воени зони. Кралот на Abdullah II вети дека ќе треба да се погоди на «силна тупаница» како одговор на нападот.

И официјално, ИЗИДА ја презеде одговорноста за нападот на граничниот премин. Сепак, во 2015 година, терористичката организација изјави дека Јордан, е еден од потенцијалните цели за напад. На тој начин, Аман требаше да ги «казнат» активната помош на САД во Сирија.

Јордан вмешани во бомбардирањето на позициите во Сирија од септември 22, 2014 година. Тоа е, од првиот ден на НАС воздух работа во оваа земја. Во 2015 година, еден од воен авион Џордан беше испија и пилот заробени од страна на терористите. Видео на неговото фаќање и извршување беше објавено на интернет. Сепак, долго време територијата на Јордан не го нападнаа ИГ, иако некои од пограничните области во Југо-Источна Сирија и југозападниот дел на Ирак за речиси две години се контролирани од страна на радикали.

Во последната недела ИЗИДА го направи значајни чекори во битката против Ирачката армија во Fallujah и против Сириската армија во периферијата на raqqa. Исто така, терористите успеа да го запре напредувањето на Курдски сили во Северната Сириска провинција Алепо.

На овој бран на ИГ и извршија напад на граничниот премин на Јордан. Постои уште еден важен фактор кој веројатно придонесе за обидот да ја прошири зоната на непријателствата. Во Јордан, растечките социјални и економски тензии, одржана на ден пред протестите во близина на капитал, придружуван од судирите со владините безбедносни сили.

Невработеноста и крв

Живот по Raqqa

На Сирискиот фронт, борбата започнува за фаќање на Raqqa — «капитал» на т.н. «Исламска држава». Нападот се врши со… →

Среда вечер во градот на Dhiban, 70 километри Јужно од Аман, на Јорданската капитал, се судрија со локалните жители кои учествуваат во протестите, со полицијата и провладините вооружени групи. Според блискиот исток медиуми, судирот настанал поради фактот дека полицијата се обиде да го урне шатор камп на демонстранти во центарот на градот, кој во тоа време беше неколку десетина луѓе. На шатори беа инсталирани неколку дена порано.

Dhiban, е административен центар на homonymous регионот. Нејзиното население е околу 50 илјади луѓе. Ова е еден од најсиромашните региони во земјата. Според светска Банка, околу 28% од Јорданската граѓаните се невработени. Банката експерти се јавам во оваа земја, една од најсиромашните во блискиот Исток.

Главните барања на демонстрантите во Chibana — создавање работни места и подобрување на економската ситуација во регионот. Според демонстрантите, ако владата не е во можност да се создадат нови работни места, тоа треба да ги поддржи граѓаните, така што тие можат да водат пристоен живот. Во 2011 година, Dhiban е центарот на протести. Потоа анти-владини движењето на «Арапската пролет» збришани и Јордан. Сепак, владата беше во можност да релативно лесно и брзо да ја лоцирате протестите.

Во текот на ноќта на судирите во средата, три полициски службеници добиле прострелни рани. Снимки беа отпуштени од страна на демонстрантите. 22 локален жител беше уапсен.

Терористичкиот напад на граничниот премин во областа на Lukban создава дополнителен фактор на дестабилизација во Јордан. Од една страна, владата може да се користи како причина за toughening на политичкиот режим во земјата. Од друга — ако тоа продолжува нападите против војската, полицијата и владата на работниците, меѓу најсиромашните делови на населението, незадоволни од владата, поддршка за терористи само ќе расте. Всушност, овој ефект е забележан во Сирија, Ирак, Либија и Нигерија, каде милитантите на ИГ или нивните подредени организации.

Терористите се занимавале со економија

«ИГ изминатите два месеци, ја смени природата на нивната пропаганда, и сега редовно ги објавува своите лојални информации ресурси повици за да се намали присуството во Сирија и Ирак, да се оди во странство, во овие земји и да се зајакне позицијата на организациите во други Држави — рече «Газете.Ru» Evgenia Gvozdeva, Директор на Европскиот центар за стратешки студии и безбедност. — Овој тренд е доста свежо, и ние немаме голема количина на податоци. Но во моментот постои хипотеза дека терористите почна да се бараат нови економски нестабилни региони да ги донесе под нејзиното влијание».

Нови поддржувачи меѓу локалното население во Ирак, Сирија, Либија и Нигерија ИГ наоѓа се меѓу најсиромашните сектори на општеството.

Во Ирак и во Сирија е Сунитскиот Муслимани. Тие беа во помалку удобно услови и претставуваат мнозинството меѓу најсиромашните сегменти на општеството. Областите контролирани од страна на терористите, главно населен со Сунитите. Нивното незадоволство поддржува фактот дека властите тука се претежно Shia.

Во Либија, руската потпрена области, каде локалните племиња испадна да биде ирелевантна за време на формирање на нови органи на земјата. Во Нигерија терористи слушаат Муслимани. Тие живеат најсиромашните области во Северо-Источниот дел на земјата. Многу повеќе безбедно да живеат Нигериската Христијани, кои го сочинуваат мнозинството на политичката и бизнис елита.

Се обиде на медиумите во Русија, САД и други земји спроведување на воени операции против терористите на блискиот Исток, да ги достават до ДНК исклучиво како верски fanatics не е во ред.

Ако се погледне на етно-регионален составот на следбеници на терористичката организација, станува јасно дека тоа не е примитивен начин на медиумите.

Сирискиот разговори скрши на Raqqa

Главен преговарач на Про-Сириската опозицијата најави оставка. Тоа изгледа како победа за Москва: има постојано побара… →

Голем проток на волонтери во Сирија и Ирак кампови на ИГ доаѓа од поранешниот Советски републики — Узбекистан, Киргистан и Таџикистан, каде низок стандард и авторитарните политички режими кои ги потисне социјални и политички протести.

Значителен дел од волонтери кои доаѓаат од Uighur области на Кина. Според турската граница, за три летни месеци тие биле лишени од слобода околу 500 луѓе, со намера да се приклучат на ИЗИДА. Половина од нив се државјани на Кина, Uighurs. Во Xinjiang Uighur Автономен регион на Кина, локалното население де факто има статус на «втората класа на нацијата». Владата силно ја поддржува етничка Кинески, Хан Кинезите кои се движат на постојан престој во Автономниот округ. Високи позиции се многу поголеми шанси да бидат Хан (или лојални на национално малцинство на Kazakhs и Монголски) од Uighurs.

Истата приказна со ЕУ граѓаните да остават да се бори против силите на Сирискиот Претседател Асад, Ирачката влада и своите земји кои се вклучени во работење во Сирија, Ирак и Либија.

Тоа е во маса, Муслимани, имигранти или деца на имигранти.

«Вториот тренд во последниве неколку месеци е дека ИГ се пресели од стратешките организација на клетки кои прашања се испрати во целиот свет со цел за извршување на нападот, до макс «инспирација» за напад — вели Gvozdev. — Тоа е, вклучително и за луѓе кои што всушност не се дел од ИЗИДА, но се соочуваат со терористичка пропаганда.»

Меѓу последните напади од овој вид, експерт нарекува маса извршување на посетителите на геј клуб во Американскиот Орландо на јуни 12. Убиецот се наоѓа таму 29-годишниот Omar Мартин, кој никогаш не зеде вежба за да редовите на ИГ, сепак, дејствуваат во име на организацијата.

Според експертите, доколку е порано, една терористичка организација, селектирани информации за нападите, се обиде да даде детали на нападите и да се докаже неговата вмешаност во кривични дела, сега «ИЗИДА ја презема одговорноста за речиси сите напади пријавени во медиумите.

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.